ده راه برای برخورد با کودک سرکش و ستیزه جو

توضیحات:

 • به نام خدا

  شخصیت کودک ستیزه جو و سرکش
  همه‌ی کودکان لجباز جز ستیزه جوها و سرکش‌ها قرار نمی‌گیرند. بهتر است قبل از اینکه کودک را در این لیست قرار دهید برخی موارد را بررسی کنید. این کودکان نشانه‌هایی دارند که با هم آنها را بررسی می کنیم.

  ـ کودک سرکش احتیاج به برخورد قاطع دارد و معمولا توجه زیادی را جلب خود می کند.
  – کودک سرکش به صورت خود به خودی و ناگهانی عصبانی می‌شود و پرخاش می کند.
  – کودک سرکش هر کاری که دوست دارد انجام می‌دهد و اشتباهات زیادی مرتکب می‌شود.
  – همه‌ی کودکان عصبانی می‌شوند. اما کودک سرکش اغلب اوقات عصبانی است.
  – کودکان سرکش قابلیت سرگروه شدن در بازی ها را دارند و اغلب اوقات رییس هستند.
  – کودکان سرکش تمایل دارند همه‌ی کارها با سرعتی که آنها می‌خواهند انجام شود.

  مدیریت و کنترل رفتار کودک سرکش ممکن است کار بسیار سختی باشد. اما روانشناسان کودک راه‌هایی برای برخورد با این کودکان ارائه می‌دهند که در بسیاری از موارد تاثیرات چشم گیری در رفتار کودک پرخاشگر و سرکش دارد.

  ۱- با کودک سرکش بحث نکنید بیشتر شنونده باشید.
  برقراری ارتباط یک خیابان دو طرفه است، اگر می‌خواهید کودک با شما ارتباط برقرار کند شما هم باید با او ارتباط برقرار کنید. حرف بزنید و صحبت‌هایش را بشنوید.

  2- با کودک سرکش ارتباط دوستانه داشته باشید نه اینکه او را دائم دعوا کنید.
  زمانی که کودک سرکش را دعوا می کنید در واقع به او اجازه می دهید تا هر کاری که نباید را انجام دهد. چون او در این حالت آخرین حد عصبانیت شما را از سر گذرانده است. بنابراین با توضیح شرایط، دادن فرصت برای متوقف شدن در اشتباهش و دعوت او به یک بازی بهتر فکر او را از کار اشتباه منحرف کنید.

  ۳- به کودک سرکش گزینه دهید تا انتخاب کند
  به کودک گزینه‌های محدودی برای انتخاب بدهید، برای خرید اسباب بازی یا خوراکی بین دو تا سه گزینه باید یکی را انتخاب کند یا بین خرید اسباب بازی یا رفتن به پارک یکی را باید انتخاب کند. با ایجاد این محدودیت ها کودک یاد می‌گیرد برای خواسته‌هایش منطقی تر برخورد کند.

  ۴- پدران و مادران کودک سرکش باید با هم هماهنگ باشند.
  به عنوان پدر و مادر یک کودک پرخاشگر و سر کش باید سعی کنید در روش‌های تربیتی و ایده‌ها با یکدیگر هم عقیده و هماهنگ باشید. کودک زمانی که بین شما اختلاف ببیند متوجه می‌شود که می‌تواند به حرف شما گوش ندهد. و زمانی برای رفتار بدش دو نظر متفاوت بشنود به این نتیجه می‌رسد که هیچ قانونی وجود ندارد.

  ۵- به کودک احترام بگذارید.
  اگر می‌خواهید که کودک به شما احترام بگذارد و معنی احترام را بفهمد به او احترام بگذارید و با رفتار محترمانه روابط اجتماعی رفتاری محترمانه و مودبانه با دیگران داشته باشد.

  ۶- با کودک سرکش کار کنید و زمان بگذارید.
  برای تخلیه انرژی کودک و کاهش پرخاشگری او سعی کنید او را به کاراها و سرگرمی‌های متنوع مانند ورزش، کاردستی، شن بازی، بازی در استخر، بازی های توپی و فعالیت‌های بدنی مشغول کنید و در حین بازی رفتاری صمیمی و دوستانه با او داشته باشید.

  ۷- با کودک سرکش گفت وگو کنید.
  برای اینکه بتوانید علت خشم و ناراحتی کودک را درک کنید بهتر است در مواقعی که آرام تر است با او گفت و گو کنید. مواردی را که او را ناراحت می‌کند از او بپرسید مثلا اینکه چه چیزی او را اذیت می کند؟ چه کسی او را ناراحت کرده است؟ چرا بیقراری می کند؟ چه غذایی را بیشتر دوست دارد؟ از چه چیزی خسته شده است؟ و مواردی از این قبیل.

  ۸- در محیط خانه دعوا و درگیری نداشته باشید.
  کودکی که پدر و مادرش را در بیشتر مواقع در حال دعوا و درگیری ببیند از آنها رفتارهای پرخاشگرانه را یاد می‌گیرد. به فضای متشنج خانه عادت می‌کند و متوجه رفتارهای بد و عجیب خود نمی‌شود. در چنین محیطی روح کودک آزرده تر و بیمار خواهد شد و رفتارهای پرخاشگرانه کودک تشدید می‌شود.

  ۹- شناخت و درک بیشتر از کودک داشته باشید.
  برای شناخت کودک اقدام کنید و خود را به جای او در محیطی که برایش ساخته‌اید قرار دهید و به اصطلاح کفش‌های او را بپوشید و یک بار با حسی که او دارد دنیا را ببینید. به رفتار و شخصیت خود رجوع کنید و ببینید آیا پرخاشگری شما و یا حتی بی خیالی شما چقدر در ضعیف شدن اعصاب کودک موثر بوده است.

  ۱۰- تغییر در عکس‌العمل ها و ایجاد فضایی مثبت
  تا کنون هر عکس‌العملی که نسبت به رفتار کودک نشان داده‌اید و نتیجه نگرفته‌اید را در یک لیست بنویسید. به طور مثال اگر با گفتن کلمه‌ی (نه) کودک قانع نمی‌شود یا برای خوردن غذا با شما همکاری نمی‌کند فضای خوردن غذا و موضوعی که کودک را برافروخته است تغییر دهید. و با یک بازی و پیشنهادی دیگر فکر کودک را منحرف کنید.


 • تهیه و تنظیم توسط نگین شهر اصفهان
  تماس : 09131689948
  انتشار مطلب در :