کودک یک ساله، چگونگی انتخاب مهد مناسب

توضیحات:

 • به نام خدا

  عده زیادی از کودکان یک ساله دارای مادران شاغل – در خارج از منزل – هستند. شاید شما هم در حال حاضر کودک تان را تحت مراقبت دیگران قرار داده اید و یا درباره ی پیدا کردن مهد کودک مناسبی می اندیشید و البته مانند تمام والدین میل دارید بهترین مراقبت ممکن از فرزندتان به عمل آید.

  کودک یکساله برای داشتن رشدی مناسب تقریبا به همان اندازه نوزاد به مراقبت و توجه نیازمند است. اگرچه این کودک توانایی چند دقیقه صبر کردن برای تغذیه و یا تعویض پوشکش را دارد اما تقریبا در تمام طول بیداریش به واکنش شما نیاز دارد.

  اغلب اوقات توجه شما را فقط برای لحظه ای می طلبد اما در صورتی که سعی کنید او را کاملا نادیده بگیرید احتمالا توقعات بیشتری خواهد داشت و شاید بدرفتاری را شروع کند.

  کودک یک ساله در مهد کودک نیز به همین شیوه مراقبت نیاز دارد. البته از یک بزرگسال نمیتوان انتظار داشت در آن واحد از بیش از چهار کودک زیر دو سال مراقبت کند. ( در مهد کودک های کوچک و دوستانه یک مربی یا مراقب میتواند از کودکان بیشتری که بیشتر از دو سال دارند نیز مراقبت به عمل بیاورد. اما مجموع تعداد نوزادان و زیر دوساله ها نباید از سه نفر بیشتر باشد).

  در صورتی که میل داشته باشید هرگاه کودکتان گریه می کند ، شیر میخواهد یا دوست دارد در آغوش گرفته شود به طور کلی نسبت به خواسته های او واکنش نشان داده شود این تعداد افراد حداقل استاندارد نسبت بزرگسال / کودک است و نه رقم ایده آل آن.

  قرار گرفتن کودک تحت مراقبت یک یا دو نفر بزرگسال مشخص نیز به همان نسبت اهمیت دارد. در بعضی مهد کودکها گروهی از کودکان ممکن است در طول روز تحت مراقبت چندین نفر بزرگسال قرار گیرند.

  این نحوه کار ممکن است برای بزرگسالان بسیار عملی و کارآمد باشد ولی کودک یکساله به امنیت خاطر از حضور فردی که به او واقعا اهمیت دهد نیاز دارد.

  اگر مراقبت از کودک توسط گروه متغیری از بزرگسالان انجام گیرد بدون توجه به اینکه این بزرگسالان تا چه حد ممکن است مهربان باشند او درباره ی مراقبتی که در غیاب والدینش از او به عمل می آید ، دچار عدم اطمینان میشود.

  بسیاری از کودکان با وابستگی کمتر به بزرگسالانی که می آیند و میروند و با بازی کردن با خودشان در طول روز با این مسئله کنار می آیند.

  اغلب آنان در مهد کودک ناراحت به نظر نمی رسند اما پدر و مادر کم کم متوجه میشوند کودک در سایر موارد از جدایی ، زودتر و آسان تر عصبانی و هراسناک میشود.

  خوشبختانه از آنجا که مهد کودکها بیشتر توسط افراد آموزش دیده در زمینه ی رشد و پرورش دوراان کودکی اداره میشوند ، اهمیت تعیین یک (( مربی اصلی)) برای هر کودک بیشتر به رسمیت شناخته میشود.

  محیط مهد کودکی که برای فرزند یکساله تان انتخاب میکنید باید عاری از خطر باشد شما باید تمام گوشه و کنار ساختمان آن را از نظر ایمن بودن برای کودک بررسی کنید.

  گاهی والدین از بازرسی خانه دیگران احساس ناراحتی می کنند اما شاید بدانید آنچه برای یک کودک ایمن به نظر می رسد ممکن است برای سایر کودکان امن نباشد. 

  یک مربی یا مراقب نمی داند برای کدام طفل درها باید قفل باشند و کدام کودک نباید به تنهایی از پله ها پایین برود، بنابراین لازم است تمام محیط برای بیشتر کودکان خستگی ناپذیر ، امن و امان باشد.

  چون کودکان یکساله بسیار پرجنب و جوش هستند ، آنها برای دویدن ، بالارفتن ، پریدن ، سوارشدن و هل دادن اسباب بازی های چرخدار ، به فضای کافی نیاز دارند.

  وجود فضای آزاد در ساختمان مهد کودک ، بسیار مطلوب است ولی در صورت عدم امکان چنین امری ، تنظیم مبتکرانه فضای درونی نیز میتواند کارساز باشد. در صورتی که در حوالی مهد کودک پارکی وجود داشته باشد گردش و قدم زدن در آن میتواند بخش مهمی از برنامه روزانه مهد باشد.

  ارزیابی نیازهای اساسی به مراقبت دقیق و نزدیک بزرگسالان از طفل ، ایمنی و فضا ، تنها شروعی برای یافتن مهد کودک مناسب است. در قدم بعدی باید مدتی در مهد حضور پیدا کنید و از نزدیک نوع فعالیت و ارتباطی را که بین مربیان و کودکان وجود دارد زیرنظر بگیرید.

  برای مشاهدات شخصی شما هیچ جایگزینی وجود دارند . این غرایز فطری شما درباره ی افراد و درک شخصی از کودکتان است که در تصمیم گیری نسبت به (( مناسب)) بودن یک مهد کودک برای فرزندتان به شما کمک خواهد کرد.

  برنامه ای تنظیم کنید تا بتوانید ساعتی را در مهد کودک از نزدیک به تماشای چگونگی توجه مراقبین به نیازهای کودکان ، محدوده برنامه ها و منظم بودن آنها ، آهنگ صدا و لحن صحبت کردن مربیان ، سطح کلی مهربانی و ثبات قدم کارکنان مهد بپردازید.

  کودک خود را به مهد کودکی که به شما اجازه ی این نوع مشاهدات را نمی دهد نسپارید! اگرچه نمونه های سوء استفاده از کودک در مهد کودکها بسیار نادر است معمولا این نوع اعمال در مکان هایی که والدین از ورود به آن منع میشوند به وقوع می پیوندند.

  بعد از یافتن محل مناسب اسامی والدینی را که میتوانید به عنوان معرف با آنها تماس بگیرید بخواهید. تمام مهد کودکهایی که احساس مسئولیت می کنند از اعلام این اسامی به شما خوشحال خواهند شد. حداقل با سه خانواده دیگر تماس بگیرید و از نظرات آنها درباره مهد مورد نظر جویا شوید.

  جستجو برای یافتن مهد کار مشکلی است مخصوصا اگر دارای احساسات متضاد و در هم نسبت به ترک فرزند یکساله تان برای ساعات طولانی باشید. انتخاب اولین مکانی که هزینه آن به نظر مناسب می آید و دارای مربیانی مجرب در رفتار با کودک است شاید بد نباشد.

  شاید هم بخواهید مهد کودکی را انتخاب کنید که اسباب بازی های متنوع و زیبایی دارند : مکانی به آن اندازه خوب ، قاعدتا باید محل مناسبی برای کودکتان باشد اما هنگامی که برای جدا شدن از کودکتان تصمیم می گیرید این گذراندن وقت و مشاهده آنچه در عمل برای کودکان در زمان حضورشان در مهد کودک پیش می آید بسیار با ارزش است.

  شما خواهید دانست چون خود شاهد بوده اید که کودکتان توسط فردی که رفتاری مهربانانه و شخصیتی مسئولانه ای دارد و در محیطی هیجان برانگیز تحت سرپرستی قرار می گیرد و با علم به این موضوع روز شما در محل کار بسیار بهتر سپری میشود.


 • تهیه و تنظیم توسط نگین شهر اصفهان
  تماس : 09131689948
  انتشار مطلب در :