در مهد کودک چه چیزی یاد میدهند؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  امروزه مهدکودک جایی فراتر از مکانی برای بازی کردن کودکان است. کودکان در مهد کودک اصول موضوعاتی که در دوران ابتدایی تدریس می‌شود را یاد می‌گیرند.
  رفتن به مهدکودک تا چندین سال پیش کاملا اختیاری بود. امروزه دروس مهدکودک طوری طراحی می‌شوند که به مسئولان مدرسه این اطمینان را بدهند که کودکان آمادگی کامل برای ورود به کلاس اول را دارند؛ آمادگی‌ای که کمک می‌کند دانش‌آموزان نو ورود به مدرسه، از توانایی بیشتری برای پذیرش دروس آموزشی برخوردار شوند؛ اتفاقی که سبب می‌شود دیگر کمتر شاهد گریه‌های کودکان و دلتنگی‌شان برای والدین هنگام ورود به مدرسه باشیم.

  زبان انگلیسی
  کودکان آموزش خواندن را از مهدکودک آغاز می‌کنند و زمانی که آماده رفتن به کلاس اول می‌شوند، شروع به یادگیری نوشتن می‌کنند. برنامه درسی مهدکودک در این حوزه شامل یادگیری چگونگی در دست گرفتن کتاب، شناسایی روی جلد، پشت جلد و صفحه عنوان کتاب و تشخیص تفاوت بین حرف، کلمه و جمله است. همچنین کودکان اهمیت گوش دادن، صحبت کردن با دیگران و نوشتن اسم خود را یاد می‌گیرند. یاد گرفتن این مهارت‌ها در مهدکودک، کار معلمان کلاس اول ابتدایی را برای یاد‌دادن مطالب به بچه‌ها آسان‌تر و مقاومت کودک در مقابل یادگیری را حداقل می‌کند.

  مطالعات اجتماعی
  مطالعات اجتماعی در مهدکودک به کودکان می‌آموزد که چگونه مسائل در طول زمان تغییر می‌کنند. آنها اهمیت قوانین و مقررات و پیشینه افراد مهم، اتفاقات تاریخی و نمادهای ملی از جمله پرچم کشور خود را یاد می‌گیرند. کودکان یاد می‌گیرند که شهروندی یعنی چه، چگونه باید با دیگران کنار بیایند و با نقشه جغرافیا، کره‌زمین و نمودار آشنا می‌شوند. یادگیری در مورد محیط اطراف، بخش عمده‌ای از برنامه علوم اجتماعی مهدکودک برای کودکان است. کودکان در مهدکودک یاد می‌گیرند چطور انسان‌ها برای برآورده کردن احتیاجات اولیه خود از قبیل غذا و آب به محیط‌زیست وابسته‌ هستند و از تأثیرات مخرب انسان‌ها روی محیط اطراف خود آگاهی پیدا می‌کنند. این آگاهی‌ها منجر به تغییر رفتار و سبک زندگی در کودک شده و او را دوستدار اجتماع و همنوع می‌کند.

  موسیقی
  کودکان در مهد‌کودک فرصت آواز خواندن و نواختن آلات‌موسیقی را پیدا می‌کنند. آشنایی با مبانی اولیه این هنرها، به کودکان کمک می‌کند که مهارت استدلال را یاد گرفته و در خود پرورش دهند. مربیان مهدکودک با استفاده از آهنگ‌های کوتاه و موزون، به کودکان یاد می‌دهند که چطور به‌تنهایی یا با دیگران آواز بخوانند، کنترل بیشتری روی صدای خود داشته باشند و چه موقع در آواز خواندن صدای خود را بالا یا پایین بیاورند. از این طریق کودکان می‌توانند آهنگ‌ها را از حفظ بخوانند یا خود آهنگ بسازند. همچنین موسیقی کودکان را با فرهنگ‌های دیگر آشنا می‌کند و چگونگی حفظ ریتم صدا را به آنها آموزش می‌دهد. این اتفاق منجر به کشف استعدادهای ذاتی در کودک شده و می‌تواند مسیر آینده زندگی او را مشخص کند.

  کامپیوتر
  بسیاری از مدارس، از برنامه‌های کامپیوتری برای آموزش کودکان در مهدکودک استفاده می‌کنند. استفاده از کامپیوتر به مربیان اجازه می‌دهد تا درس‌ها را با توجه به توانایی‌ها و سطح سنی کودکان برنامه‌ریزی کنند. همچنین برنامه‌های کامپیوتری، کارگروهی را به کودکان آموزش می‌دهد. برنامه‌ها و بازی کامپیوتری، علوم، خواندن، ریاضی و تاریخ را همراه با سرگرمی و بازی به کودکان یاد می‌دهد و آنها حتی بدون اینکه خود متوجه باشند این مباحث را یاد می‌گیرند. آشنایی با استفاده از تکنولوژی‌ها و ابزارهای جدید، کمک شایانی به ایجاد علاقه در کودک برای کشف تازه‌ها می‌کند.

  ریاضی
  در مهد کودک، دانش‌آموزان مبانی اولیه بسیاری از مفاهیم ریاضی را یاد می‌گیرند. آنها با مقایسه اشیا و تشخیص یکسان بودن یا نبودن‌شان، با اعداد آشنا می‌شوند. آنها همچنین با تمرین چگونگی پیدا کردن الگوها در میان اعداد، با مفاهیم ابتدایی جبر در ریاضی و از طریق آموزش تشخیص دادن، توصیف کردن و تفاوت قائل شدن در میان اشکال، با هندسه آشنا می‌شوند. علاوه بر این، حساب‌کردن، گفتن زمان و تفاوت قائل‌شدن میان سکه‌ها را می‌آموزند.


 • تهیه و تنظیم توسط نگین شهر اصفهان
  تماس : 09131689948
  انتشار مطلب در :