اضطراب جدایی؛ چگونه به کودکمان کمک کنیم که در مهد کودک بماند

توضیحات:

 • به نام خدا

  اضطراب جدایی چیست و چه شکلی دارد؟
  به عنوان پدر و مادر، همه ما می‌دانیم که شکل‌های مختلفی از گریه کردن وجود دارد که برخی از آن‌ها خفیف و به حالت بهانه بوده و برخی از آن‌ها شدید و تند است. اما چگونه تشخیص دهیم که این گریه می‌تواند نشان دهنده اضطراب جدایی باشد و کودک ما از آن رنج می‌برد؟ در این مورد به سراغ دکتر کیمبرلی او بر این به عنوان یک روانشناس آموزشی و رشد در زمینه روانشناسی مبتنی بر کودکان در سیدنی رفته‌ایم. او معتقد است که اضطراب جدایی به راحتی به کمک نوع گریه قابل تشخیص است.

  ” به طور معمول اضطراب جدایی برای نوزادان و کودکان نوپا آسیب زاست و ممکن است آن‌ها مدت زمان زیادی را گریه کنند. گاهی ممکن است زمان گریه کودکان نزدیک به سه یا چهار ساعت باشد که این موضوع نشان دهنده نیاز آن‌ها به آسایش و مراقبت بیشتر است”.

  شاید در لحظه اول نسبت به گریه کردن بچه خود بی تفاوت باشید، اما بلافاصله بعد از رفتن شما این گریه کردن متوقف شود. بنابراین در لحظه انتقال کودک به مهد کودک حتماً با مراقب آنها صحبت کنید تا بفهمیم که گریه کردن آن‌ها چقدر طول می‌کشد و آیا این یک اتفاق روزانه تکراری است یا خیر. همین آزمایش ساده می‌تواند ایده واضح‌تری از الگوها و رفتارهای نامطلوب کودک شما را نشان دهد.

  چه زمانی اضطراب جدایی به اوج خود می‌رسد؟


  به گفته دکتر اوبراین، سن ابتلا به اضطراب جدایی حدود دو سال است. قبل از این سن، بعضی از کودکان و نوزادان به شکل طبیعی و غریزی به یکی از مراقبین علاقه مند می‌شود. این فرصت خوبی برای شما به عنوان مادر کودک است که یک مراقب روزانه در بین آن‌ها انتخاب کنید و به سراغ شخصی بروید که بالاترین اطمینان را نسبت به او دارید. این موضوع باعث می‌شود که پیوند کودک با مهد کودک راحت‌تر بوده و مشکلی از لحاظ اضطراب جدایی وجود نداشته باشد.

  با این حال؛ اگر شما کودک خود را در فاصله بین یک تا دو سال به مهد کودک یا پیش دبستانی بفرستید، ممکن است آنها را بیشتر در معرض اضطراب جدایی قرار دهید. این سن زمانی است که اطفال آگاهی بیشتری نسبت به محیط اطراف خود دارند و هوشیاری آنها بالاست. بنابراین این می‌تواند به این معنی باشد که کودک از پای شما بالا خواهد رفت و سعی می‌کند که همیشه شما را تحت نظر داشته باشد. این رفتار به طور کلی طبیعی است،  می‌تواند برای شما و فرزندتان ناراحت‌کننده باشد. فقط به خاطر داشته باشید که در این محدوده زمانی این موضوع کاملاً طبیعی است و مانند بسیاری از موارد دیگر، به سرعت طی خواهد شد.

   پس یعنی کودک بهتر خواهد شد؟


  بله! خبر خوب این است که اضطراب جدایی قطعاً در طول زمان بهبود خواهد یافت. دکتر اوبراین می‌گوید در موارد خاص، والدین می‌توانند انتظار داشته باشند که فرزندان آنها نیاز به ۶ هفته زمان برای سازگاری با محیط جدید و مراقبین جدید داشته باشند. والدین را تشویق می‌کند که به تدریج این فرایند را ادامه دهند. با وجود اینکه رفتن و دور شدن والدین ممکن است باعث گریه یا حتی باعث اضطراب برای آنها شود، اما ادامه دادن این روند به خانواده و کودک کمک می‌کند.

  دکتر O’Brien می‌گوید: در بیشتر موارد استفاده از این روش کارآمد است. کودکان ممکن است در این دوره برای مدت زمان بیشتری گریه کنند و شما احتمالاً از مراقبه خود خواهید شنید که گریه کودک بعد از پنج یا ده دقیقه متوقف می‌شود.


  آیا اثرات طولانی مدت وجود دارد؟


  طبق نظر دکتر اوبراین، به طور معمول اثرات طولانی مدت خاصی برای اضطراب جدایی وجود ندارد. با این حال، ممکن است متوجه برخی از اثرات کوتاه مدت آن بر رفتار کودکان شوید. به عنوان مثال، فرزند شما احتمالاً در اوج ناراحتی خود سعی می‌کند زمان بیشتری نزدیک به شما باقی بماند یا حتی متوجه شوید که سپردن کودک به آشنایان مانند پدربزرگ و مادربزرگ هم همان سطح از اضطراب جدایی را برای آنها به وجود می‌آورد که در مهدکودک و پیش دبستانی تجربه آن را داشته‌اند.

   در این مورد دکتر اوبراین می‌گویند: کودکان و نوزادان هنگام عبور از اضطراب جدایی و طی کردن آن، رفتاری کاملاً محتاطانه خواهند داشت. اما این اثرات به مدت طولانی باقی می‌ماند. معمولاً بچه‌ها بعد از سن ۳ یا ۴ سالگی به رفتارها و مراقبت‌های صورت گرفته در مهد کودک‌ها و پیش دبستانی‌ها عادت می‌کنند. با این وجود این موضوع لازم است که والدین در مراقبت از مسئله اضطراب جدایی و تأثیر آن مراقب باشند. حتی اگر زمانی که این اضطراب و روند کاهشی داشته باشد، باز هم ممکن است که برای کودک ما سخت باشد. دکتر اوبراین به خانواده‌ها پیشنهاد می‌کند که به جای لغزش و رفتارهای مشکوک بهتر است که همان لحظه از کودک خداحافظی کنید و او را از حضور خود ناامید کنید.

  چگونه می‌توانیم به نوزادان و کودکانمان در این مسیر کمک کنیم؟


  سعی کنید که مراقب فعال در مهد کودک را بشناسید و بطور کلی در مورد مهد کودک تحقیق کنید. برخی موارد و رفتارهای تحقیقاتی شما در این مورد می‌تواند به آنها کمک کند.
  سعی کنید یک ابزار یا یک مورد خاص را هر روز با کودکان خود بفرستید. این ابزار می‌تواند یک پتو یا یک اسباب‌بازی خاص باشد. استفاده از این ابزار به آنها کمک می‌کند که درک بهتری نسبت به عطر و بوی آن داشته باشند و این به کاهش اضطراب و نگرانی آنها کمک می‌کند.
  هنگام ترک کردن کودکان، سعی کنید با لحن و صدای آرامش بخش خود آنها را آرام کنید. معمولاً کودکان و نوزادان نسبت به لحن و صدای والدین خود عکس العمل نشان می‌دهند و آنها را آرام می‌کند.
   سعی کنید به اندازه کافی آرام و خونسرد باشید و اضطراب خود را مدیریت کنید.
   خداحافظی بسیار خوب و مناسبی انجام دهید و بلافاصله از مهد کودک خارج شوید.
  برای پدر و مادر چه اتفاقی می افتد؟ چگونه می‌توانیم با این جدایی کنار بیاییم؟
  به همان اندازه که جدایی از کودک برای آن‌ها سخت است، برای مادر و پدر هم می‌تواند یک چالش سخت و ناراحت کننده باشد. خانواده‌ها برای غلبه بر این اضطراب و ناراحتی باید موارد زیر را به خود یادآوری کنند:

  کودک شما در دستان امن است و اضطراب جدایی در این سن کم کاملاً طبیعی است؛
   این اضطراب به مرور زمان از بین خواهد رفت و هیچ گونه تأثیر بلندمدتی بر سلامت فرزند شما نخواهد داشت؛
   اگر شاغل هستید، شما کار مهمی برای خانواده خود انجام می‌دهید. بنابراین سعی کنید به ذکر نکاتی در مورد رفاه و احساسات خوشایند خود بپردازید.
   اضطراب جدایی هم در بین کودکان و هم در بین خانواده آنها یک موضوع طبیعی است. این رفتار ما نسبت به این اضطراب است که مشخص می‌کند سطح آن به چه صورت باشد و تا چه اندازه بر رفتار آن‌ها تأثیر گذار باشد.


 • تهیه و تنظیم توسط نگین شهر اصفهان
  تماس : 09131689948
  انتشار مطلب در :