ده راه برای ایجاد عزت نفس در کودکان

توضیحات:

 • به نام خدا

  کودکان مدام اشتباه خواهند کرد. می توانیم انتخاب کنیم که کودک را تنبیه کنیم و مدام رفتار تحقیرآمیز و سرزنشگری نسبت به او داشته باشیم، اما آیا از عواقب این انتخاب و طرحواره های نقص و شرم و مشکلات عزت نفسی که در آینده برای او پیش خواهد آمد، اطلاع داریم؟ در مقابل، می توانیم به آنها فرصت دهیم که از اشتباهات خود بیاموزند.

  شاید عزت نفس

  به دلیل ارتباط تنگاتنگی که با اعتماد به نفس دارد، معادل با آن در نظر گرفته شود. برای همین، اغلب به آن به عنوان یک کیفیت روانی مهم پرداخته نمی شود و همواره زیر سایه ی اعتماد به نفس گام برمی دارد. درحالی که موضوع عزت نفس کاملا مستقل و بسیار حائز اهمیت است.

  دقیقا مانند سلامتی

  که وقتی وجود دارد، حواسمان به آن نیست و در هنگام بیماری از نبود آن آگاه و آزرده می شویم، عزت نفس نیز تا وقتی که وجود دارد، همه چیز عادی و معمولی است، اما اگر در کودکی مشکلات عزت نفس وجود داشته باشد، همه احساس خواهند کرد که بله! مشکلی وجود دارد. این کودکان نگاه بد و منفی به خود داشته و ممکن است بیش از حد به اطرافیان وابسته باشند. به علت نگاه منفی که به خود دارند، در انجام کارها اعتماد به نفس کافی نخواهند داشت که همین موضوع ارتباط تنگاتنگ عزت نفس و اعتماد به نفس را مشخص می کند.

  و اینک ده راه برای ایجاد عزت نفس در کودکان :

  1. حواستان به رفتارهای خودتان باشد. شما بزرگترین راهنما و منبع یادگیری برای کودک هستید بنابراین در گام اول باید خودتان عزت نفس بالا داشته باشید. این نکته را بدانید، زمانی که نگاه خودسرزنشگرانه به خودتان داشته باشید، کودک خیلی زود آن را از شما یاد خواهد گرفت.

  2. توجه ویژه و شخصی به کودک داشته باشید.

  3. او را همان گونه که هست بپذیرید و بی قید و شرط دوست بدارید.

  4. با احترام با او رفتار کنید.

  5. به او کمک کنید احساسات و هیجان های خود را بشناسد، نام گذاری کند و آن ها را درک کند.

  6. توانایی های او را شناسایی کرده و به او یادآوری کنید.

  7. کاری کنید به اشتباهات خود نگاه مثبت داشته و به آنها به عنوان منبع یادگیری نگاه کند.

  8. اجازه بدهید تصمیم بگیرد.

  9. تشویق اش کنید بیش تر تلاش کند.

  10. شرایطی را فراهم کنید که کودک بتواند به شما کمک کند.

  با رعایت همیشگی این موارد به ایجاد و حفظ عزت نفس در کودک کمک خواهید کرد.


 • تهیه و تنظیم توسط نگین شهر اصفهان
  تماس : 09131689948
  انتشار مطلب در :