رشد کودکان در سنین مهد

توضیحات:

 • به نام خدا

  رشد فیزیکی
  بچه های مهدکودک، بسیار پرانرژی هستند. آنها انرژی فراوانی دارند که دوست دارند آن را در فعالیت های بدنی مانند دویدن، بالا رفتن و پریدن استفاده کنند. تمایل آنها برای درگیری در فعالیت های بدنی، مهدکودک را مکان مناسبی می سازد تا کودکان در کارهایی مثل ساخت و ساز مراکز یادگیری، مرکز پست و مطب دامپزشکی شرکت کنند.

  رشد اجتماعی و عاطفی
  کودکان مهدکودک که پنج و شش ساله هستند، از دیدگاه اریکسون هنوز در مراحل ابتدایی رشد اجتماعی و عاطفی قرار دارند. آنها در این سن دارند یاد می گیرند که چگونه احساسات و عواطف و تراکنش های اجتماعی شان را تنظیم کنند. راهکارهایی که می توانید برای ارتقای مهارتهای مثبت اجتماعی اسفاده کنید به شرح زیر است:

  1. موقعیت و شرایطی را فراهم کنید که کودکان به شکل روانی و فیزیکی درگیر فعالیت هایی مثل حل مسئله و فعالیت های اجتماعی با دیگران شوند.

  2. به شکل یک رول مدل، به آنها در عمل نشان دهید که چگونه دوست جدید پیدا کنند و آن ها را نگه دارند.

  3. اجازه دهید بچه ها در گروه هایی باشند که بتوانند رهبر شوند.

  4. انتظارات خود را برایش توضیح دهید. به او بگوئید چه مدل رفتاری را مناسب می دانید و آن رفتارها را برایش توضیح دهید.

  بسیاری از کودکان مدرسه ای که قبلا مهدکودک رفته اند، اعتماد به نفس بالاتری دارند، به درس مشتاق ترند و بیش تر درگیر فعالیت های مختلف می شوند. آن ها بیش تر از دیگران مسئولیت بر عهده می گیرند.

  رشد شناختی و زبانی
  بچه ها در دوران مهدکودک در برهه ی پرسرعت رشد ذهنی و زبانی قرار دارند. آن ها ظرفیت غول آسایی برای یادگیری واژگان جدید دارند. کودکان در این دوره نه تنها عاشق این هستند که در فعالیت های زبانی شرکت کنند، بلکه به این موضوع نیاز هم دارند. علاوه بر این کودکان در این دوره بسیار تمایل به حرف زدن دارند. والدین باید به تمایل آنها به کلامی بودن احترام بگذارند و تلاش کنند برایشان فعالیت های گفتاری مثل خواندن شعر فراهم کنند. در نهایت یادتان باشد شناخت شما از ساختار ذهنی و فرآیندهای روانی فرزندتان در سن مهدکودک، راه گشای اصلی مشکلات احتمالی است.


 • تهیه و تنظیم توسط نگین شهر اصفهان
  تماس : 09131689948
  انتشار مطلب در :