مشکلات خواب کودک در مهد کودک

توضیحات:

 • به نام خدا

  توجه‌ به‌ عـواطف و هیجانات کودکان نیز برای یک خواب آرام بسیار مهم است. کودکی که‌ در طی روز از طرف مربی تحقیر می‌شود، کارهایی‌ به او سپرده می‌شود که از حد توانش‌ خارج‌ است یا آموزش‌ها جنبۀ آزاردهنده و اجـباری دارنـد، بی‌شک چنین کودکی هرگز قادر به داشتن یک‌ خواب آرام و راحت نخواهد بود.

  این مورد فقط ویژگی کودکان نیست. بزرگسالان‌ نیز اگر روزهای‌ پر‌ فشار و پر‌ استرس داشته باشند خواب آرامی نـخواهند داشـت.پس چگونه می‌توان‌ انتظار داشت پس از یک روز سخت‌ و طاقت‌فرسا، برای کودک خواب قشنگ و آسوده‌ای به ارمغان‌ بیاوریم؟این گونه است که‌ خواب‌ برای‌ کودک به‌ تلخی هـمان بـرنامه‌های روزانه می‌شود.

   

  • توجه به خود

  اگر کودکی خوب نمی‌خوابد ‌‌یا‌ به سختی‌ می‌خوابد و همیشه از خوابیدن شکایت می‌کند، مربی باید به خود برگردد‌ و از‌ خود‌ سؤال کند که بـه‌ راسـتی در طی روز با کودک چـه می‌کند؟ چه‌ لحـظه‌های تلخی را برای‌ کودک به وجود آورده که‌ او این چنین هراسناک است؟

  به یاد داشته باشیم که‌ بعضی از کودکان به‌ خاطر‌ لحظه‌های سختی که در طی روز با خود، والدین، مربی یا دوستان خود دارند هـنگام خـواب دچار کابوس می‌شوند. بدین‌ سبب بیش از هر چیز از خواب فرار می‌کنند تا از‌ دست کابوس‌هایشان در امان باشند.

  مربی باید به‌ این نکته توجه کند و کودکان ناآرام را در طی روز تحت نظر داشته بـاشد. بـی‌شک هیچ مـربی‌ای‌ دوست ندارد که مشکل کودک را‌ با‌ خواب زیادتر کند. بدین خاطر باید به کمک حل مشکلات‌ کـودک رفت، زیرا هر قدر مشکلات فکری کودکان‌ کم‌تر شود، آن‌ها هـم بـهتر بـرای خواب آماده‌ می‌شوند و هم خواب بهتر‌ و دلنشین‌تری‌ خواهند داشت. اگر یک مربی به راستی به این اصـول ‌ ‌پایـ‌بند باشد خواهد دید که چقدر کودکان در پذیرفتن‌ خواب همراه خواهند شد.

   

  • شرایط فیزیکی مکان خوابیدن

  اگـر موارد بالا‌ را‌ به خوبی رعایت کردید ولی‌ باز هم کودکان شما برای خوابیدن مشکل داشـتند بد نیست که به شرایط فیزیکی یعنی محل و چگونگی قرار گرفتن کودکان بـرای خواب توجه‌ کنید‌. به‌ جایی‌ که کودک می‌خوابد توجه کنید‌. عده‌ای‌ از‌ کودکان دوست دارند فقط روی‌ وسایل شخصی خود بخوابند. ممکن است بوی‌ رختخواب مهد برای آن‌ها خوشایند نباشد. برای‌ این دسته‌ از‌ کودکان‌ شرایط ویژه اخـتصاص‌ دهید.

  برای نمونه از خانوادۀ کودک‌ بخواهید تا برای وی از خانه رختخواب بیاورند یا برای مدتی‌ بالش یا تشک خاصی را به کودک اختصاص‌ دهید‌ تا‌ همیشه از همان وسایل استفاده کند. البته می‌دانیم‌ کـه بـهتر‌ است کودکان را به تعدادی از وسایل یا موقعیت‌ها عادت ندهیم، ولی برای از بین بردن‌ عادت‌های کودکان‌ نمی‌توان‌ یک‌ باره وارد عمل‌ شد. آرام آرام سعی می‌کنیم که این نوع‌ عادت‌ها‌ را در کودکان از بین ببریم.

  به راحت بـودن جای کودک توجه کنید. بعضی از کودکان‌ دوست‌ ندارند‌ که گوشۀ دیوار بخوابند یا از این که کسی کنارشان بخوابد یا‌ در‌ معرض‌ مستقیم باد و نور خورشید باشند ناراحت می‌شوند. اگر بـه هـر کودک اجازه بدهید که‌‌ خودش‌ جای‌ خواب خود را انتخاب کند، مطمئن‌ باشید که جواب بهتری خواهید گرفت.

  به دمای‌ اتاق‌ کودکان توجه کنید. سرد بودن یا خیلی گرم بـودن اتـاق در مـجموع‌ برای‌ کودکان‌ مناسب‌ نیست. بـهتر اسـت بـه تعادل‌ هوای اتاق دقت کنید. دور بودن از سر و صدا‌، رفت‌‌ و آمد و… هم بسیار مهم است. نور زیاد یا تاریکی‌ مطلق می‌تواند مـزاحم خـواب‌ کـودکان‌ شود‌.


 • تهیه و تنظیم توسط نگین شهر اصفهان
  تماس : 09131689948
  انتشار مطلب در :