آفازی ورنیکه چیست

توضیحات:

 • به نام خدا

  آفازی اختلالی در مغز است که بر تواناییهای ارتباطی فرد ، به ویژه گفتار تأثیر می گذارد. آفازی ورنیکه باعث ایجاد مشکل در گفتن جملات مرتبط یا درک گفتار دیگران می شود. آفازی ورنیکه متداولترین نوع آفازی روان است. این اختلال هنگامی رخ می دهد که قسمت میانی چپ مغز آسیب ببیند. این قسمت از مغز به منطقه ورنیکه معروف است ، به نام Carl Wernicke ، یک متخصص مغز و اعصاب مشهور بوده است. ناحیه ورنیك مغز زبان انسان را كنترل می كند. همچنین در نزدیکی جایی است که ما گنجینه لغات شخصی خود را ذخیره می کنیم. ممکن است شخصی که مبتلا به آفازی ورنیک است ، در پردازش معنی کلمات گفتاری دچار مشکل شود.

  علائم آفازی ورنیکه
  افراد مبتلا به آفازی ورنیکه ممکن است در مسائل مربوط به با توجه به گفتار و درک مطلب مشکلات زیر را داشته باشند:

  کلمات را کنار هم بچینند و جملاتی بسازند که معنی ندارند.

  کلماتی را بسازند که معنی ندارند

  از اشتباهاتشان در گفتار بی خبر باشند

  کلمات را با آهنگ یک جمله ی درست کنار هم قرار دهند درصورتیکه جمله ی گفته شده هیچ کعنایی نداشته باشد

  کلمات را معمولی و به درستی بیان کنند

  در تکرار کردن عبارات مشکل داشته باشند

  هنگام تکرار یک عبارت به آن کلماتی اضافه کنند

  حرف دیگران را قطع کنند و سریع صحبت کنند

  مشکل با زبان گفتاری ممکن است بر دیگر جنبه های عملکرد مغز تاثیر نداشته باشد. آفازی با بیماری مانند آلزایمر، که در آن بسیاری از عملکردهای مغز با گذشت زمان کاهش می یابد متفاوت است. کسانی که مبتلا به آفازی ورنیک هستند ممکن است:

  توانایی خواندن و نوشتن به شدت ضعیفی دارند

  تصویر و هرچیز بصری را بهتر از کلمات نوشتاری یا گفتاری درک میکنند

  توانایی های شناختی را به غیر از مهارت های مرتبط با زبان دارند

  دلایل آفازی ورنیکه
  ضایعات یا آسیب دیدگی در وسط سمت چپ مغز باعث آفازی ورنیک می شود. سکته مغزی یکی از دلایل احتمالی این بیماری است زیرا جریان خون به مغز را مختل می کند. اگر خون به ناحیه ورنیکه مغز نرسد ، می تواند سلولهای مغزی را از بین ببرد و در نتیجه این نوع آفازی ایجاد می شود. آفازی بر ۲۵ تا ۴۰ درصد افرادی که سکته مغزی را تجربه می کنند ، تأثیر می گذارد.

  سایر شرایطی که ممکن است در این ناحیه از مغز تأثیر بگذارد عبارتند از:

  ضربه مغزی

  تومور

  عفونت

  اختلالات عصبی

  همچنین احتمال دارد دچار آفازی ای بشوید که می آید و می رود که ممکن است در اثر میگرن ، تشنج یا سایر مشکلات ایجاد شود.

  تشخیص آفازی ورنیکه
  اگر احتمال میدهید که بیماری آفازی ورنیکه یا هر نوع آفازی دیگری دارید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. این وضعیت ممکن است نشان دهنده تغییر قابل توجهی در مغز باشد. بسته به تشخیص بیماری شما ، ممکن است نیاز به آزمایشات پزشکی برای تشخیص علت اصلی بیماری آفازی باشید.

  برای مشخص کردن علت ایجاد آفازی ورنیکه، پزشک شما نیاز به انجام آزمایشات دارد که به احتمال زیاد شامل آزمایشات تصویربرداری از مغز مانند MRI یا سی تی اسکن خواهد بود. این آزمایشات همچنین می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که سایر قسمت های مغز شما تحت تأثیر قرار گرفته است یا خیر. ممکن است لازم باشد که ارزیابی عصبی و همچنین معاینه جامع گفتار و زبان نیز انجام شود. این آزمایشات به پزشک کمک می کند تا نقص های زبان دریافتی و بیانی شما را تعیین کند. معاینه میتواند شامل موارد زیر باشد:

  از شما خواسته می شود دستورات خاصی را انجام دهید

  سوالاتی از شما پرسیده میشود که پاسخ بدهید

  از شما خواسته میشود که اشیاء را نامگذاری یا نام آنها را تکرار کنید

  وارد کردن شما در یک مکالمه

  تست کردن توانایی های خواندن و نوشتن

  پس از تشخیص، پزشک ممکن است توصیه کند که یک آسیب شناس زبان گفتاری را ببینید که به شما در بهبود توانایی های زبانی کمک کند.

  چشم انداز آفازی ورنیکه
  آفازی ورنیکه احتمالا تواناییهای زبانی شما را کاهش میدهد، اما این امکان وجود دارد که شما با مداخله پزشکی آنها را به مرور زمان بازیابی کنید. اگر مغز آسیب دیده باشد ، در طی چند ماه بهبود می یابد. مداخلات گفتاری و زبانی وقتی موثر است که خیلی زود پس از آسیب مغزی شروع شود.

  کسی که مبتلا به آفازی عمیق است نسبت به کسی که تشخیص آفازی خفیف تری دارد ، به مداخله پزشکی بیشتری نیاز دارد. درمان تخصصی برای کمک به مهارتهای زبانی و یادگیری راهبردهای جدید ارتباطی برای استفاده با خانواده و دوستان ممکن است ضروری باشد.

   

  بررسی اجمالی آفازی برونکا
  آفازی بروکا از نوع غیر روان است. آفازی بروکا ناشی از صدمه به بخشی از مغز به نام ناحیه بروكا است كه معمولاً در بخش فرانتال و سمت چپ قرار دارد. این قسمت مغز مسئول گفتار و حرکات است. این نام بخاطر پیر پل بروکا، پزشک فرانسوی که در سال ۱۸۶۱ این منطقه را کشف کرد گذاشته شده است. آفازی بروکا را گاها آفازی بیانی نیز مینامند.

  علائم آفازی بروکا
  درصورت ابتلا به آفازی بروکا، ممکن است بتوانید آنچه گفته میشود را درک کنید ، اما قادر به صحبت روان نباشید زیرا مغز شما در برقراری ارتباط موثر با تمام عضلات مورد نیاز برای تشکیل کلمات مشکل دارد. این مشکل میتواند احساس استیصال و خستگی زیادی برای شما ایجاد کند، زیرا می دانید چه می خواهید بگویید، اما نمی توانید کلمات را به روشی که می خواهید بیان کنید.

  علائم بیماری آفازی بروکا شامل موارد زیر است:

  گرامر ضعیف

  مشکل در ایجاد جملات کامل

  حذف برخی از کلمات مانند "هست"، "و" "را" و "یک" (شخص مبتلا به آفازی بروکا ممکن است به جای" لیوان را به من بده" بگوید "من لیوان")

  اشکال در استفاده از افعال

  مشکل در بیان صداها و کلمات

  دشواری در تکرار آنچه دیگران گفته اند

  مشکل در نوشتن جملات

  مشکل در خواندن

  مشکل در درک کامل

  مشکل در دنبال کردن دستورات

  سرخوردگی

  علل اختلال آفازی بروکا
  هر چیزی که باعث مرگ سلولهای مغزی شود ممکن است منجر به آفازی شود. سلولهای مغزی وقتی جریان خون یا جریان اکسیژن به قسمت خاصی از مغز متوقف میشود یا کاهش می یابد، می میرند.

  علل آن عبارتند از:

  سکته

  تومور مغزی

  صدمه به مغز ، مانند ضربه شدید به سر یا زخم تیراندازی

  عفونت مغزی

  بیماری های عصبی پیش رونده مانند آلزایمر

  تشخیص آفازی بروکا
  درصورت بروز سکته مغزی یا شکل دیگری از آسیب مغزی، پزشک علائم بیماری آفازی را چک می کند. همینطور در افراد مبتلا به بیماری های عصبی پیش رونده، درصورت مشکل در صحبت کردن یا درک زبان باید فوراً ارزیابی پزشکی انجام شود.

  پزشک برای تعیین توانایی فرد در درک و برقراری ارتباط با او صحبت خواهد کرد. اگر مشکلات مربوط به گفتار یا درک مطلب آشکار یا مشکوک باشد ، آزمایش های اضافی انجام می شود.

  تشخيص آفازي بروكا نياز به اسكن MRI يا سی تی اسکن دارد. این آزمایشات به تعیین دقیق منطقه ای از مغز که تحت تأثیر آسیب قرار گرفته است، و همچنین میزان آسیب، کمک می کند.

  درمان آفازی بروکا
  آفازی بروکا حتی بدون درمان ممکن است بهبود یابد. کار با یک آسیب شناس گفتار ، چه به صورت حضوری و چه از طریق اینترنت ، می تواند سرعت پیشرفت را به شدت افزایش دهد. هرچقدر شخص بیشتر در محیطی امن صحبت کردن را تمرین کند، احتمال ادامه تلاش برای بهبود بیشتر میشود. پیدا کردن یک گروه پشتیبانی ، کلوپ کتاب یا هر نوع دیگری از نشست های اجتماعی با افرادی با موضوع و اختلال مشابه، می تواند بسیار سودمند باشد. اگر به کسی که این اختلال را دارد اهمیت می دهید، به یاد داشته باشید که او همچنان هوش و درک قبل خود را دارد. سعی کنید کنارش باشید و شرایط را درک کنید زیرا ممکن است وضعیت فعلی خیلی برایش ناامیدکننده و خسته کننده باشد. صبور باشید و او را در جمع های خانوادگی و گروه دوستان وارد کنید. به جای اینکه دور و بر آنها و بطور غیر مستقیم صحبت کنید ، با فعال کردن آنها در مکالمات و با نگاه مستقیم به آنها ، در حلقه ی مکالمه نگه شان دارید. نکات دیگر در مورد برقراری ارتباط عبارتند از:

  جملات خود را ساده و کوتاه نگه دارید ، اما بچگانه با آنها صحبت نکنید.

  به یاد داشته باشید که علایق آنها تغییر نکرده است ، فقط توانایی صحبت کردن در مورد آنهاست که تغییر کرده است.

  تعداد زیادی سوال های با جواب "بله" و "خیر" بپرسید، یا سؤالاتی که پاسخهای ساده دارد.

  از حرکات بدن یا زبان اشاره برای تفهیم صحبت خود استفاده کنید.

  از تعامل های ساده استفاده کنید، مانند نشستن بی سر و صدا در طبیعت، جایی که می توانید از حضور یکدیگر لذت ببرید بدون اینکه زیاد صحبت کنید.

  اگر بیماری آفازی بروکا دارید ، می توانید با تعامل کلامی با افرادی که به آنها اعتماد دارید ، پیشرفت خود را تسریع کنید. تکنیک های دیگری نیز وجود دارد که می توانید استفاده کنید:

  سعی کنید سر و صداهای اضافی در اتاق را کنترل کنید تا هرگونه حواس پرتی غیر ضروری را از بین ببرید.

  ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما از یک آینه استفاده کنید و قبل از حضور در مراسم چند عبارت هایی مثل "سلام. حال شما خوبه؟" و "با تعطیلات چه میکنید؟" و ... را تمرین کنید. این کار میتواند به بالا بردن اعتماد به نفس شما کمک کند.

  تلاش کنید! به یاد داشته باشید که پیشرفت می تواند سالها ادامه یابد.

  با سرعتی که راحت هستید صحبت کنید؛ فقط مطمئن شوید که صحبت کردن را ادامه می دهید.


 • تهیه و تنظیم توسط نگین شهر اصفهان
  تماس : 09131689948
  انتشار مطلب در :