ارتباط کودک با طبیعت

توضیحات:

 • به نام خدا

  بازی در طبیعت تاثیرات مثبتی روی سلامت روان، روحیات و تناسب اندام کودک می گذارد. با تبدیل اسباب بازی‌های چوبی به اسباب بازی‌های پلاستیکی ارتباط کودکان با طبیعت کمرنگ‌تر از قبل شد. و با محدود شدن کودکان در اتاق شان و دوری از فضای مزرعه و طبیعت بین کودکان و طبیعت باز هم فاصله ایجاد شد. به طوری که کودکان و نوجوانان امروزی کمتر برای رفتن به طبیعت و گذراندن زمان در فضای باز علاقه نشان می‌دهند.

  مزایای بازی کودکان در طبیعت

  بازی در طبیعت به کودک حس آزادی و رهایی می‌دهد. کودک حس محدودیت نمی‌کند و با قرار گرفتن در محیط باز با سایر کودکان نیز بازی خواهد کرد و روابط اجتماعی او با سایر کودکان نیز تقویت شده و از فضاهای بسته تکنولوژی خارج می‌شود.

  تاثیرات مثبت بازی در طبیعت

  واژه محیط زیست برای کودکان بسیار بزرگ و غول پیکر است و بهتر است به تجربیات شگفت انگیز کودک در طبیعت به صورت علمی و موشکافانه نگاه نکنیم. کودک شناخت محیط و بازی یا هر آنچه در طبیعت وجود دارد را دوست دارد و شناخت علمی محیط زیست برای کودک تا سنین دبستان معنی ندارد.

  بازی‌ها و جذابیت‌های به یاد ماندنی در طبیعت

  • خاک بازی و حفاری در خاک
  • تماشای کرم‌های خاکی و حرکات آنها
  • نگاه کردن به آسمان و حرکات ابرها
  • پریدن در چاله های آب
  • گوش کردن به صدای پرنده‌ها و تقلید صدای آنها
  • استشمام بوی چمن تازه و خاک نمناک
  • جمع کردن دانه ها و تخم گل‌ها
  • جمع کردن هیزم و ترکه‌های چوب

  تاثیرات طبیعت در روحیه کودک

  کودک در طبیعت آزادانه می‌دود، با صدای بلند حرف میزند و به راحتی بازی می‌کند و تمام حصار هایی که در فضای کوچک آپارتمان به دورش کشیده می‌شود مثل: ندو، نپر، ساکت باش، بهم نریز و دست نزن در طبیعت برداشته می‌شود و همین موضوع باعث ایجاد حس آزادی عمل و رهانی در کودک است.
  روانشناسان براین باورند که در طبیعت و بازی‌های طبیعی انرژی کودک به راحتی تخلیه می‌شود و همین موضوع باعث کمتر شدن علائم بیش‌فعالی و خواب کافی در کودکان خواهد شد.

  تاثیرات اجتماعی بازی در طبیعت

  در طبیعت کودک می‌تواند به تنهایی هم بازی کند و به اکتشافات خود مشغول شود اما حضور هم‌بازی‌های دیگر در اطرافش و صحبت و همفکری با سایر کودکان نیز مهارت‌های اجتماعی او را افزایش می‌دهد و یاد می‌گیرد چگونه با سایر کودکان ارتباط برقرار کند و مشکلاتش را چگونه مدیریت کند.

  تاثیرات فیزیکی بازی در طبیعت

  هوای تازه در طبیعت و اکسیژن کافی موجب افزایش سوخت ساز در بدن و مصرف قند و سوختن چربی‌های اضافه می‌شود. و بدن برای ترمیم بافت‌ها و تقویت عضلات و ماهیچه ها تلاش می کند. بازی‌ها و فعالیت‌ها موجب افزایش اشتها در کودکان بد غذا شده و جذب آفتاب موجب تولید ویتامین دی و افزایش استحکام استخوان‌ها و دندان های کودک می‌شود.تمامی این موارد بدن کودک را متناسب و ایده‌ال می‌کند و در فضای باز برای تخلیه انرژی اضافی و تقویت عضلات کودک می تواند به راحتی فعالیت کند.


 • تهیه و تنظیم توسط نگین شهر اصفهان
  تماس : 09131689948
  انتشار مطلب در :