فراری بودن کودک از حمام

توضیحات:

 • به نام خدا

  خوشبختانه، رویکردهایی بسیاری وجود دارند که پدر و مادرهای زیادی آن‌ها را امتحان کرده‌اند و شما می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید و به کودک خود کمک کنید تا بر این مرحلۀ چالش برانگیز غلبه کند. در این‌جا روش‌هایی که پدر و مادرهای دیگر امتحان کردند و کودک خود را به روال منظم حمام رفتن عادت داده‌اند را مطرح می‌کنیم:

  حباب بازی کنید
  «ممکن است واضح به نظر بیاید، اما آن‌ها درون حباب‌ رشد کردند، چیزی که ما آن را فراموش کردیم. وقتی دخترمان بی‌مقدمه و ناگهانی از حمام بدش می‌آید، تمام انواع اسباب‌بازی‌ها و آهنگ‌های جدید و چیزهایی مانند آن‌ها را امتحان می‌کنیم. یک روز وقتی دخترم داشت به من در شستن ظرفها کمک و با حباب‌ها بازی می‌کرد، به ذهنم رسید که ممکن است بازی با حباب‌ها را در حمام هم دوست داشته باشد. درست بود، جواب داد.»

  وان حمام را به حوض نقاشی تبدیل کنید
  «من مقداری مداد شمعی و رنگ مخصوص حمام خریدم و امروز کودکم بدون گریه و سر و صدا ۳۰دقیقه در حمام بود. دخترم تمام در و دیوار وان و حمام را خط‌خطی می‌کرد و لذت می‌برد و در آخر هم همه چیز خیلی سریع با کشیدن یک ابر اسفنجی بر روی آن‌ها پاک شد.»

  «راه‌حل ما این بود که به او اجازه بدهیم در وان حمام نقاشی کند. چند رنگ مخصوص حمام و قلم‌موی اسفنجی برای نقاشی خریدم و بهش اجازه دادم که به شهر دیوارها برود و نقاشی کند. این رنگ‌ها غیرسمی هستند و با آب شسته می‌شوند، بنابراین اصلا کثیف‌کاری ندارند. به دخترم خیلی خوش گذشت.»

  «فرزند ۱۸ ماهۀ من به شدت به حروف علاقه دارد، بنابراین من تعدادی از آن حروفی که از جنس فوم هستند خریدم که می‌چسبند و علاوه بر آن مداد شمعی‌های مخصوص حمام هم خریدم. اجازه دادم تا همسرم او را داخل وان خشک بیاورد در حالی که خودم آنجا نشسته بودم و تمام شکل‌ها و حروف مورد علاقۀ او را روی وان می‌نوشتم. در ابتدا فورا به داخل وان نیامد، بنابراین به او اجازه دادیم تا بیرون از وان نقاشی کند. او در نهایت وارد وان شد و من بهش اجازه دادم تا این کار را چندین باز انجام دهد، هروقت که او بلاخره درخواست می‌کرد، شیر آب رو باز می‌کردم و برای حمام کردن واقعی آماده می‌شدیم.»

  «من رنگ‌هایی کشف کردم که مخصوص حمام است و به صورت جوشان و گازدار در آب حل می‌شود و رنگ آب را تغییر می‌دهد. فکر کنم در رنگ‌های قرمز، آبی و زرد موجود هستند و می‌توانید با ترکیب کردن آنها رنگ جدیدی نیز ایجاد کنید. پسر من عاشق نگاه کردن به جریان آب و تغییر رنگ‌ها است و حالا در حمام و وان می‌ماند.»

  اسباب بازی در حمام

  با اسباب‌بازی‌های محبوب حمام کنید
  «پسرم دو تا میمون پلاستیکی کوچک دارد که با او حمام می‌کنند. وقتی زمان شستشو می‌شود، می‌گویم،‌ “خوب، میمون‌ کوچولوها! وقت تمیز شدنه” میمو‌ن‌ها رو می‌شویم و نام قسمت‌های مختلف بدن آن‌ها را با صدای بلند می‌گویم و پسرم آن‌ها را تکرار می‌کند، آن وقت به او می‌گویم، “خیلی خوب رفیق نوبت توئه” و او به من اجازه می‌دهد تا بدون هیچ مشکلی او را بشویم.»

  «من لیف حمام اسفنجی صورتی خریدم که شکل یک خرگوش است. لحظه‌ای که آن را به خانه بردم، به دخترم نشانش دادم. سپس خرگوش به حمام رفت و درون وان به انتظار دخترم نشست. دخترم نمی‌توانست بی‌صبرانه به دوست خرگوشش ملحق شد تا در وان حمام آب‌تنی کنند.»

  «دختر ۲ سالۀ من در مرحلۀ نه گفتن به حمام و وان است. یکی از راه‌هایی که او را به درون وان حمام می‌کشد این است که وان حمام را پر از آب کنم و بگویم که می‌خواهیم اسباب‌بازی‌هایش را حمام کنیم. در عرض چند دقیقه، پوشکش را در می‌آورد و وارد وان می‌شود.»

  هرشب را تبدیل به نمایش کنید
  «برای اینکه حواس او را پرت کنیم، رفتم بیرون و چند عروسک خیمه شب بازی مخصوص حمام گرفتم. (می‌توانید از جوراب‌های کهنه‌تان چند تا از آنها را بسازید) یکی از آن‌ها را به فرزندم دادم تا با آن بازی کند و به وسیلۀ عروسک دیگری بقیه را حمام می‌کردم و موهای آن‌ها را می‌شستم.»

  «کودکان من وقتی به ترس از شسته شدن موهایشان غلبه کردند که به آن‌ها اجازه دادم تا موهایشان را به شکل‌های خنده‌دار در بیاورند. ما در حمام آینۀ دسته‌داری داشتیم بنابراین آن‌ها می‌توانستند کارهای خنده‌داری که بر موهای خود انجام می‌دهند را ببینند.»

  آرایشگاه بازی کنید
  «من با دخترم درون وان می‌روم و به او اجازه می‌دهم تا وانمود کند که موهای من را می‌شوید. سپس نقش‌هایمان را عوض می‌کنیم و او واقعا به من اجازه می‌دهد تا موهایش را بشویم»

  چاه تخلیه را بپوشانید یا پیش از تخلیۀ آب از حمام بیرون بیایید
  «وقتی دخترم به سنی رسید که از وان حمام تقریبا شب‌ها می‌ترسید، مادرم پیشنهاد کرد که شاید او درواقع از چاه تخلیه می‌ترسد. فورا از پوشش‌ها شیرآلات که مخصوص کودکان و در اشکال مختلف هستند استفاده کردیم و عروسکی را در آنجا روی در چاه تخلیه قرار دادیم و برای ما کارساز بود. عروسک از او مراقبت می‌کرد و او حتی آن قسمت را نمی‌دید»

  «مطمئن شوید هنگامی که کودک شما در حمام است، آب درون وان را تخلیه نکنید که او شاهد آن باشد. وقتی پسرم به سنی رسید که از حمام و وان می‌ترسید، ما متوجه شدیم دلیل ترس او این بوده که پسرم فکر می‌کرده همراه با آب به درون چاه تخلیه کشیده خواهد شد.»

  برای آب‌کشی مو از حوله یا فنجان استفاده کنید
  «پسرم از برخورد آب به صورتش می‌ترسد، بنابراین من از حوله‌ای کوچک برای آب کشیدن موهای او استفاده می‌کنم. این کار زمان بیشتری نیاز دارد و اما به گریۀ کمتری ختم می‌شود.»

  «من برای زمان حمام، لیوان‌های مخصوص حمام که در اندازه‌های مختلف هستند و درون یکدیگر قرار می‌گیرند خریدم. آنها اسباب‌بازی‌های خیلی خوبی برای حمام هستند، و می‌توانیم از آنها برای آب کشیدن موی دخترم استفاده کنم بدون اینکه از او بخواهم تا به پشت روی آب بخوابد یا سرش را زیر شیر نگه دارم.»

  وان مخصوص نوزدان را به حمام بازگردانید
  «وقتی کودک نوپای من شروع کرد به بهانه گرفتن در مورد حمام و وان، وان نوزادی او را از انباری بیرون آوردیم و به او اجازه دادیم در حالی که ما در وان بزرگتر او را حمام می‌کنیم او در وان کوچک بنشیند. این کار به او احساس امنیت می‌دهد.»

  یک قدم به عقب برگردید
  «پسرم از حدود ۱۱ تا ۱۵ ماهگی از حمام کردن متنفر بود. من همۀ راه‌ها را امتحان کردم (اسباب بازی، حباب و چیزهایی مانند آن) و در نهایت تصمیم گرفتم از اول شروع کنم. برای حدود یک ماه کامل اصلا او را وارد وان حمام نکردم فقط بدن او را با حوله خشک می‌کردنم و هر شب صابون می‌زدم و بعد از تقریبا چهار هفته اسباب‌بازیهای جدیدی خریدم و آن‌ها را در وان حمام قرار دادم و او عاشق آن‌ها شد! حالا هر وقت که می‌خواهم از وان و حمام بیارمش بیرون سر و صدا به راه می‌اندازد.»

  سعی کنید بایستید
  «زیر انداز مخصوص حمام تهیه کنید که کل طول وان را بپوشاند ومانع لیز خوردن بشود، همچنین برچسب‌هایی که از لیز خوردن جلوگیری می‌کنند تهیه کرده و بر کف وان بچسبانید، هر چیزی که ممکن است در صورت زمین خوردن کودک روی آن بیفتد را بردارید، بر روی شیر آب هم حوله بگذارید یا آن را با پوشش‌های مخصوص بپوشانید و در زمان حمام کردن کودک نزدیک او باشید (هر چند همیشه همینطور است). وقتی با انجام این کارها دخترمان توانست درون وان بایستد، پایان تمام داستان‌های ناشی از ترس از حمام رفتن و افتادن بود و او در نهایت توانست در آنجا بنشیند.»

  «وقتی کودک نوپای ما از نشستن درون وان حمام خودداری می‌کرد، تصمیم گرفتیم استفاده از دوش را امتحان کنیم ما دوش تلفنی متحرک داشتیم که از آن استفاده کردیم. با او به زیر دوش می‌رفتیم و آب اغلب به اطراف پاشیده می‌شد اما دیگر خبری از گریه و زاری نبود.»

  کلاه مخصوص حمام بپوشید
  «به نظر می‌رسید چیزی که موجب ترسیدن فرزند من می‌شد، ریختن آب روی صورتش بود، بنابراین یک ست از کلاه‌های حمام را پیدا کردن و آنلاین خریدم. این کلاه حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد از آبی که هنگام شستشوی موهایش از بالا و از دوش می‌ریزد را از صورت او دور می‌کند. این کار او را خوشحال کرد و دوباره عاشق حمام و وان شد.»

  سردوش مخصوص کودکان را امتحان کنید
  «دختر ۲۳ ماهۀ من از وان و حمام می‌ترسید بنابراین من برایش سردوش مخصوص کودکان و زیرانداز مخصوص وان خریدم. این سردوش به شکل یک کرگدن بود. آن را به لولۀ شیر آب متصل می‌کنید و آب از دهان و گونه‌های کرگدن بیرون می‌ریزد. با دیدن این صحنه دخترم به قدری احساساتی شد که وقت نداشت گریه کند و غر بزند.»

  سقف را تزئین کنید
  «کودک ۱۸ ماهۀ من دوست نداشت که آب و شامپو به چشمانش برود. برای اینکه وادارش کنم تا وقتی موهایش را آب می‌کشم سرش را به عقب بگیرد، پروانه که اسباب بازی محبوب او بود (یکی از آن پروانه‌های اسباب‌بازی که لبخند زیبایی زده است) را از سقف آویزان کردم. حالاوقتی از او می‌خواهیم تا سرش را عقب بیاورد، فقط می‌گوییم، آن پروانه را نگاه کن، این روش عالی کار می‌کند. می‌توانید پوستر یا عکس مورد علاقۀ او یا هرچیزی که توجه کودکتان را جلب می‌کند استفاده کنید.»

  به تدریج به وان برگردید
  «یکی از دخترهای دوقلوی ما در ۲۱ ماهگی شروع به ترسیدن از حمام و وان کرد. به مدت یک هفته یا این حدود او را بیرون از وان می‌شستیم، کم‌کم وان را کمی پر می‌کردیم و به او اجازه می‌دادیم که آب بازی کند، در حالیکه هنوز لباس و پوشک بر تن داشت. سپس وان را کمی بیشتر پر کردیم، پوشک و لباسش را درآوردیم و کمی صابون به تنش زدیم. الان او درون وان می‌نشیند و بازی می‌کند و مانند قبل حمام می‌کند.»

  «بعد از اینکه دخترم کاملا از حمام کردن در وان سر باز می زد، من عقب‌نشینی کردن و شروع کردن به آرامی او را با وان آشنا کردم وقتی که آبی در آن وجود نداشت. به او اجازه دادم تا اردک پلاستیکی خود را به درون وان ببرد و بارها و بارها در طی روز با اسباب‌بازی‌ها خودش در وان خشک بازی کند. سپس به تدریج یک شب به آن آب اضافه کرد، شب بعد میزان آن را بیشتر کردم و در شب سوم و چهارم به سختی از حمام بیرون می‌آمد.»

  به همراه کودک با یکدیگر حمام کنید
  «من به این نتیجه رسیدم که همراه با پسرم درون وان بنشینم در حالیکه او با اسباب‌بازی‌های حمامش بازی می‌کند. در نهایت به تدریج زمان ایستادنم را کمتر کردم و حالا می‌توانم بر لبۀ وان بنشینم و فقط دستم در آب باشد.»

  قبل از وارد شدن به وان کودک را روی لگن توالتش قرار دهید
  «وقتی یک بار به طور تصادفی دخترم در آب توالت کرد، واقعا ترسید و تا چند روز بعد از آن وارد وان نمی‌شد. حالا قبل از آنکه وارد وان شود او را بر روی لگن‌های آموزشی توالت می‌نشانم که او با خوشحالی این کار را انجام می‌دهد و کم‌کم دوباره دوست دارد که وارد وان شود و حمام کند.»


 • تهیه و تنظیم توسط نگین شهر اصفهان
  تماس : 09131689948
  انتشار مطلب در :