بازی های حسی

توضیحات:

 • به نام خدا

  حواس پنج‌گانه ما که عبارت‌اند از شنوایی، بینایی، بویایی، چشایی و لامسه، ورودی‌های مغز ما از جهان اطرافمان هستند. به‌عبارت‌دیگر به کمک این حواس پنجگانِه ما می‌توانیم با دنیای پیرامون خود در تعامل باشیم و به رویداد‌های مختلف پاسخ دهیم. اگر صدایی بلند باشد می‌فهمیم که باید گوشمان را بگیریم، اگر بویی نامطبوع باشد بینی خود را می‌پوشانیم تا مانع استشمام این بو شویم، اگر دیدن چیزی ناخوشایند باشد چشمان خود را می‌بندیم، اگر خوراکی بدمزه وارد دهان کنیم بلافاصله آن را بیرون می‌ریزیم و هنگامی‌که جسمی داغ را لمس کنیم ناخودآگاه دست خود را پس می‌کشیم؛ اما انسان از بدو تولد این‌گونه نیست و نیاز به آموزش و تجربه دارد تا از این حواس به‌درستی استفاده کند. این یعنی نوزاد و کودک شما نیاز به آموزش دارد تا بتواند فرق بوی خوب و بد را تشخیص دهد. شاید سردرگم شوید که چگونه می‌توانید آموزش‌های لازم را به کودکتان بدهید تا بیشترین بهره‌وری را به دنبال داشته باشد. نگران نباشید، بازی حسی به شما کمک می‌کند تا با بازی و سرگرمی این کار را انجام دهید. برای انجام بازی حسی نیازی به وسایل خاص و گران‌قیمت ندارید و می‌توانید با وسایل موجود در خانه و کمی خلاقیت، محیط لازم را برای یادگیری فرزندتان فراهم کنید. تعداد بی‌شماری بازی حسی مخصوص به هریک از حواس پنجگانِ وجود دارد و در این مقاله قصد داریم چند مثال از بازی حسی را باهم مرور کنیم؛ اما ابتدا بیایید ببینیم که چرا بازی حسی مهم است ؟

  همان‌گونه که گفتیم بازی حسی باعث یادگیری کودک از طریق کسب تجربه توسط حواس پنجگانه می‌شود؛ اما اگر بخواهیم در ۵ دلیل اهمیت انجام این نوع بازی‌ها را بگوییم، این‌گونه می‌شود که:

  1. تحقیقاتی که در این زمینه انجام‌شده، نشان داده است که انجام بازی حسی منجر به ساخت اتصالات جدید در مسیرهای مغز می‌شود. این اتفاق منجر به افزایش توانایی فرزندتان در یادگیری و انجام وظایف پیچیده‌تر می‌شود.
  2. بازی حسی منجر به پیشرفت در صحبت کردن، بهبود رشد شناختی، بهبود مهارت‌های حرکتی، کسب مهارت‌های لازم برای حل مشکلات و همچنین افزایش تعامل اجتماعی می‌شود.
  3. انجام این‌گونه بازی‌ها به تقویت و توسعه‌ی حافظه کمک زیادی می‌کند
  4. انجام بازی حسی برای کاهش اضطراب و البته برای کودکان ناامید و افسرده بسیار عالی است
  5. این نوع بازی‌ها کمک می‌‌کنند تا کودک ویژگی‌های حسی مانند سرما، گرما، لزجی، خشکی و … را بشناسد

  تمام فواید فوق به همراه بسیاری دیگر مانند عمیق‌تر شدن رابطه‌ی والدین با فرزند، با انجام بازی حسی میسر می‌شود. اگر تصمیم به انجام این نوع بازی‌ها گرفتید که شدیداً توصیه می‌کنیم در اولین فرصت این کار را انجام دهید، با ما همراه باشید تا چند مثال از بازی حسی را به شما معرفی کنیم.

  چند مثال از بازی حسی

  اول‌ازهمه این نکته را بگوییم که تعداد زیادی از این بازی‌ها همراه با کثیف کاری هستند. سعی کنید وسواس را کنار بگذارید و اجازه دهید فرزندتان دنیای واقعی را بشناسد، نه آن دنیای همیشه پاکیزه‌ای که شما برای آن فراهم می‌کنید. اگر هم خیلی وسواسی هستید محیط انجام بازی فرزندتان را محدود به محوطه‌ای مشخص کنید تا از گسترش آلودگی به نقاط دیگر جلوگیری کنید.

  بازی‌های حسی لامسه

  بیشتر مردم با شنیدن عبارت بازی حسی تنها به فعالیت‌های مربوط به لامسه فکر می‌کنند که البته می‌دانید که این‌گونه نیست. در ادامه ۳ مثال از این نوع بازی که مربوط به لامسه است می‌زنیم.

  ۱-تخم دایناسور یخ‌زده: معمولاً کودکان و به‌خصوص پسرها عاشق داستان‌های دایناسورها هستند. تخم دایناسور یخ‌زده می‌تواند بازی خیلی خوبی برای تقویت حس لامسه و البته مهارت‌های مربوط به حل مشکلات باشد.

  برای انجام این نوع بازی کافی است که درون تعدادی بادکنک، مجسمه‌های کوچکی از دایناسورها بگذارید. در هر بادکنک یک عروسک. سپس بادکنک‌ها را پر از آب کنید و در فریزر بگذارید. مواظب باشید که بادکنک‌ها توسط وسیله‌ای تغییر شکل ندهند وگرنه تخم دایناسورتان کج می‌شود. پس از یخ زدن آب درون بادکنک‌ها، آن‌ها را از فریزر خارج کنید و پوست بادکنک را با دست بخراشید تا از تخم دایناسور یخ‌زده‌تان جدا شود. تخم دایناسور‌ها را به فرزندتان بدهید و بگویید که باید دایناسور را از داخل یخ نجات دهد.

  نکته: بهتر است قبل از انجام این بازی کتابی راجع به دایناسورها برای فرزندتان بخوانید و همچنین اگر این بازی به شکل گروهی انجام شود بهتر است.

  ۲-در جستجوی کرم‌ها: این بازی از آن بازی‌ها است که کثیف کاری به همراه دارد اما بچه‌ها عاشقش می‌شوند. اول‌ازهمه به مقداری گِل خیس نیاز دارید که می‌توانید از باغچه خانه‌تان تهیه کنید. گِل را در ظرفی پهن بریزید و مقداری ماکارونی رشته‌ای پخته‌شده که نقش کرم را بازی می‌کنند در سطح خاک پنهان کنید. اگر از غذای مانده استفاده کنید خیلی بهتر است. توجه داشته باشید که نباید رشته‌های ماکارونی را زیاد در عمق فروببرید چون سنگینی گِل ممکن است منجر به پارگی ماکارونی‌ها شود. ظرف شیشه‌ای خالی‌ای به کودکتان بدهید و بگویید که کرم‌ها را درون خاک پیدا کند و درون ظرف شیشه‌ای بگذارد تا به مدرسه بروند. از کودکتان بخواهید تا با چنگ زدن گل کرم‌ها را پیدا کند و پس از یافتن آن‌ها با انبر آن‌ها را درون ظرف بگذارد. این کار علاوه بر تقویت حس لامسه، پیشرفت در مهار‌ت‌های حرکتی را به دنبال دارد. با صدای بلند کرم‌های پیداشده را بشمارید و اندازه‌ی آن‌ها را هم گوشزد کنید. مثلاً بگویید که این کرم بلندترین کرمی است که پیداشده است.

  ۳-ساحل کوچک: بازی بعدی بازی حسی ساحل است. تشت حمامتان را توسط جدا‌کننده‌ای به دو بخش تقسیم کنید و قسمتی از آن را از آب پرکنید. در آب داخل تشت، صدف و عروسک‌های موجودات دریایی مانند انواع ماهی و حتی پری دریایی قرار دهید به‌گونه‌ای که عروسک‌ها زیر صدف‌ها مخفی شوند. در بخش دیگر کمی شن بریزید و از هر چیزی که به نظرتان بهتر است به‌عنوان خانه‌ی ساحلی استفاده کنید. اجازه دهید که کودکتان دست‌هایش را کثیف کند و به جست‌وجوی ماهی‌ها بپردازد. همچنین در داخل قسمتی که شن ریخته‌ای اشیای کوچکی به‌عنوان گنج مخفی کنید و از فرزندتان بخواهید که آن‌ها را بیابند.

  بازی‌های حسی بینایی

  بطری اسلوموشن: یک بطری بزرگ و طویل نیاز دارید. درون بطری مقداری ژل مو و آب گرم با نسبت ۱ به ۶ بریزید. حالا کمی ماده‌ی براق‌کننده و ۲ تکه لگو در آن بیندازید. تکه‌های لگو را به سمت پایین فشار دهید تا حباب‌های هوا از بین بروند. باقی بطری را هم با ژل و آب گرم پرکنید. درب بطری را ببندید و آن را به‌شدت تکان دهید. حرکت آرام و آهسته‌ی لگو‌ها در محلول آب و ژل کودکان را میخکوب می‌کند.

  بازی حسی بویایی

  برنج رز ماری: بچه‌ها بازی کردن با برنج خام را دوست دارند و حتی بزرگ‌سالان هم از این کار بدشان نمی‌آید. شما می‌توانید از این بازی برای تحریک حس بویایی فرزندتان استفاده کنید. مقداری رز ماری را خشک‌کنید و به ظرف برنجی که کودکتان مشغول بازی با آن است اضافه کنید تا کودکتان این عطر خارق‌العاده را استشمام کند. بهتر است که با رنگ خوراکی برنجتان را رنگ کنید که جذابیت بیشتری برای کودکتان به همراه داشته باشد.

  بازی حسی شنوایی

  سبد گنج: کودکان عاشق کشف ناشناخته‌هایشان هستند و از انجام این کار خجالت نمی‌کشند. برای تحریک حس شنوایی آن‌ها می‌توانید از هر وسیله‌ای که صدایی تولید می‌کند استفاده کنید. سبدی را از وسایل مختلف پرکنید. وسایلی مانند ظروف فلزی، بطری‌های که از خشکبار پر سروصدا پرشده باشند، بطری دیگری پرشده از دکمه و در کل هر چیزی که صدایی از خود تولید می‌کند و البته مراقب باشید که جسم خطرناکی درون ظرف نگذارید.

  بازی حسی چشایی

  گیرکرده در گِل: ظرفی را بردارید و در آن نشاسته‌ی ذرت، آب، کمی کاکائو و البته عروسک‌های کوچکی از حیوانات مزرعه که درون این مخلوط گیرکرده‌اند، بریزید. به کودکتان بگویید که این مرغ و خروس‌ها و گاو و گوسفند‌ها به کمک احتیاج دارند و تو باید آن‌ها را از گِلی که درون آن گیرکرده‌اند نجات دهی. بگویید این بازی یک جایزه‌ی استثنایی دارد و آن‌هم این است که می‌تواند گِلی که از زیر پای این حیوانات پاک‌کرده است را بخورد.

  به یاد داشته باشید که این بازی‌ها و یا هر بازی حسی دیگری باید به میل خود کودک انجام شود و شما نباید آن‌ها را مجبور به انجام این کارها بکنید، در این صورت ممکن است نتیجه‌ای کاملاً برعکس از چیزی که انتظار دارید به دست آورید.


 • تهیه و تنظیم توسط نگین شهر اصفهان
  تماس : 09131689948
  انتشار مطلب در :