مونته سوری در خانه

توضیحات:

 • به نام خدا

  امروزه روش آموزش مونته سوری به یکی از محبوب‌ترین روش‌های آموزشی پیش دبستانی تبدیل شده است، اما کارشناسان علاقه دارند که از مونته سوری در خانه هم استفاده کنند و تأثیر آن بر رشد کودکان را بررسی کند. این موضوع دلایل متعددی دارد که موضوع بحث این مطلب نیست. به طور کلی استفاده از این روش در منزل می‌تواند چالش جذاب و مناسب باشد که نتیجه آن رشد کودکان با قدرت تخیل و استقلال بالا باشد.

  پس ابتدا در این متن ابتدا این روش آموزشی را معرفی می‌کنیم و سپس مراحل به کارگیری مونته سوری در خانه را ذکر می‌کنیم.


  مونته سوری چیست؟
  یک روش نوین آموزشی است که به شکل فزاینده‌ای تبدیل به یک روش محبوب در سرتاسر دنیا شده است که محدودیت‌های آموزشی سنتی را از بین می‌برد. در روش مونته سوری به کودک یاد داده می‌شود که از ابزارهای اطراف خود به بهترین شکل ممکن استفاده کند و در آن‌ها خلاقیت خود را به کار ببرد. در این روش از اسباب بازی‌های ساده و با تعداد کم استفاده می‌شود تا کودک بتواند با چیدن آن‌ها در کنار یکدیگر، تجربیاتی جذاب و کاربردی برای خود خلق کند.

  روش مونته سوری در خانه می‌تواند یک چالش جذاب باشد و خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که با این سبک آموزشی کودکان خود را به بار بیاورند. اما مسئله‌ای که اینجا وجود دارد، فراهم آوردن برخی از پیش نیازهاست که هم شامل خود والدین و هم شامل تجهیزات استفاده شده در منزل می‌شود. بنابراین برای استفاده از روش مونته سوری در خانه موضوع را از چند بعد مختلف بررسی می‌کنیم که مهم‌ترین آن‌ها ویژگیهای والدین مونته سوری است.

  مشخصات والدین مونته سوری
  زمانی که قصد استفاده از مونته سوری در خانه را داشته باشیم، اولین کاری که باید انجام دهیم این است که والدین را برای استفاده از این روش آماده کنیم. والدین یک کودک مونته سوری باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

  خونسرد بودن:

  کمتر برنامه ریزی کنید، زندگی و شرایط مختلف را با فرزند خود و با سرعت کم بررسی کنید و اجازه دهید که زمان کافی برای حرکت کردن، گفت و گو کردن و همکاری کردن در زمینه‌های مختلف وجود داشته باشد.


  احترام به کودک:

  با کودک خود بیشتر صحبت کنید و به تمامی حرف‌های او به طور کامل گوش کنید، با کودک خود مانند یک بزرگسال رفتار کنید.


  یادگیری عملی:

  شرایط لازم و تجربیات مختلف را برای کودکان خود فراهم کنید تا آن‌ها بتوانند در بین این تجربیات جستجو کرده و به موارد مورد علاقه خود برسند. اجازه دهید که به کتابخانه نگاه کند، از یک همسایه سؤال بپرسد یا با یک کارشناس صحبت کند.


  پیروی کردن از کودکان:

  از خودتان بپرسید که چه چیزی در حال حاضر مورد علاقه آن‌هاست و از چه فرصتی می‌تواند استفاده کند که این موارد مورد علاقه آن‌ها را فراهم کنم.


  آن‌ها را در زندگی روزمره وارد کنید:

  بچه‌های کوچک و کودکان دوست دارند در کارهایی مانند تهیه غذا، تنظیم کردن میز، تمیز کردن، شستن لباس، انجام خرید و موارد دیگر درگیر شوند.


  به چیزها و موارد مختلف از منظر کودک نگاه کنید:

  شما باید بتوانید رفتار فرزند خود را درک کنید و از این طریق احساسات آن‌ها را تأیید کنید.


  برای رشوه، پاداش و مجازات جایگزین بگذارید:

  از ایجاد انگیزه‌های بیرونی برای انجام یک کار یا حل مسائل مختلف بپرهیزید و به جای آن کمک کنید که وظیفه مورد نظر را در کمال خونسردی و به آرامی انجام دهند. به آن‌ها اجازه دهید که اشتباه کنند و از آن یاد بگیرند.


  به جای ایجاد مفروضات و قضاوت‌ها، به طور عینی نگاه کنید: به حرکت‌های کودکان نگاه کنید، ارتباطات آن‌ها را ببینید و فعالیت‌هایی که برای انجام یک کار خاص انجام می‌دهند بررسی کنید. همچنین تعاملات اجتماعی و حتی نحوه خوردن آن‌ها را به طور کامل در نظر بگیرید.


  راهنمای آن‌ها باشید:

  وقتی که قصد اجرای مونته سوری در خانه را دارید، وظیفه شما راهنمایی کردن کودکان و هدایت کردن آن‌ها در شرایط مختلف است. پس هیچ وقت به مانند یک رئیس با آن‌ها حرف نزنید و آن‌ها را بنده خود ندانید.


  خودتان را آماده کنید:

  قبل از استفاده از این روش نگاهی به درون خود بیندازید و ببینید که آیا آمادگی استفاده از چنین روشی را دارید؟ آیا می‌توانید با خونسردی نسبت به آن‌ها رفتار کنید؟ آیا قابلیت درک کودکان و رفتارهای مختلف آن‌ها را دارید.


  آماده کردن منزل
  برای شروع استفاده از مونته سوری در خانه خود، باید قسمت‌های مختلف آن را آماده کنیم تا شرایط به شکل بهتر و مناسب‌تری برای فرزندمان آماده باشد. برای آماده کردن منزل در استفاده از این روش به ۵ حوزه زیر توجه داشته باشید:

  مبلمان و وسایل کودکانه:

  برای میز و صندلی که قرار است کودک شما بر روی آن بنشیند، اندازه کوچک و متناسب در نظر بگیرید. سعی کنید از ابزارهای کوچک مانند بیل و سایر وسایل اسباب بازی استفاده کنید.
  برای کودک خود مواردی آماده کنید که مستقل باشد:

  وسایل را به صورت مستقل برای کودک خود فراهم کنید (به عنوان مثال قلاب‌ها و چوب لباسی‌های مشخص برای لباس او در نظر بگیرید). در تمیز کردن و آماده کردن این وسایل  به او کمک کنید، و قسمت‌های مختلف به او اختصاص دهید تا فعالیت خود را در آن انجام دهد.


  نگاه به اطراف کودک از چشم کودک:

  اگرچه بحث ما فلسفی است، اما سعی کنید بر روی زمین و پشت کودک خود بنشینید و ببینید که فضای آنها چقدر جذاب بوده و گیاهان و آثار هنری در اطراف او به چه شکلی هستند. این موارد باید با توجه به دیدگاه کودک آماده شوند.


  کم هم زیاد است:

  فعالیت‌هایی که کودک باید انجام دهد را به خوبی انتخاب کنید و از شلوغ کردن اطراف او بپرهیزید. یک جعبه مخصوص در کنار او قرار دهید تا وسایلی که با آن‌ها بازی نمی‌کند در آن نگهداری کند.


  ذخیره و چرخش:

  اکثر وسایل بازی کودک را ذخیره کنید و به صورت تناوبی و نوبتی به او بدهید. این روش باعث می‌شود که کودک علاقه خود را به وسایل بازی از دست نداده و همیشه به آن‌ها علاقه داشته باشد.
  برخی از فعالیت‌های مهم مونته سوری در خانه
  استفاده و به کار بردن روش مونته سوری در خانه می‌تواند جذاب و سرگرم کننده باشد. نگاه کردن به نحوه بازی کردن با وسایل، تمرکز کردن و خلاقیت به خرج دادن از مهارت‌هایی است که در این موقع با آن سرگرم می‌شوید. اگر برای استفاده از این شیوه در منزل خود علاقه دارید، باید چند مورد زیر را فراهم کنید:

  موسیقی و حرکت:

  رقصیدن، آواز خواندن، تکان دادن ابزار و ضربه زدن، جست و خیز کردن، بالا رفتن از یک بلندی و دوچرخه سواری؛
  زبان:

  استفاده از کتاب‌های مختلف، قوی کردن زبان در زندگی روزمره، طبقه بندی کردن اشیا مختلف با کمک کارت؛
  هنر و صنایع دستی: نقاشی، طراحی، برش دادن، چسباندن، دوختن، مهر زدن؛
  زندگی عملی (فعالیت‌های زندگی روزمره):

  آماده کردن میان وعده، کمک به آماده سازی غذا، تمیز کردن، آشپزی، آبیاری و مراقبت از گیاهان، باغبانی، مرتب کردن تخت، کمک به شستشو؛
  هماهنگی چشم و دست:

  مرتب سازی، فرستادن (قرار دادن چیز از طریق حفره و سوراخ‌ها)؛


 • تهیه و تنظیم توسط نگین شهر اصفهان
  تماس : 09131689948
  انتشار مطلب در :